مجله هفتگی (4): زندگی بدون برنامه ریزی ممکن نیست؟

با نزدیک شدن به فصل پاییز و شروع مدارس انگار دوباره فصل کار و تلاش فرامی‌رسد، انگار دلمان می‌خواهد برای هدفی که داریم دوباره شروع به تلاش کنیم و باانگیزه قدم برداریم. برای تمام‌کارهای نیمه‌تمام و کارهایی که مدت‌هاست می‌خواهیم شروع کنیم برنامه‌ریزی می‌کنیم، دوست داریم در شب‌های بلند پیش رو کتاب‌هایی که مدت‌هاست در انتظار خواندن هستند را بخوانیم، بیشتر فیلم تماشا کنیم و .. .

مجله هفتگی این هفته هم خالی از حال و هوای پاییز نیست. راجع به برنامه‌ریزی خواهم نوشت و کتابی با همین موضوع معرفی خواهم کرد، همچنین این هفته به معرفی یک سریالی که همین روزها فصل جدید آن منتشر می‌شود خواهم پرداخت. همچنین معرفی پادکست و …

برنامه‌ریزی شاید ما را به یاد مدرسه و شاید هم به یاد روزهای سخت کنکور بیندازد اما عملاً زندگی کردن بدون برنامه‌ریزی ممکن نیست مگر اینکه بخواهیم عمرمان باری‌به‌هرجهت بگذرد.

خود من همین هفته گذشته چند روزی را بدون اینکه کار چندان مفیدی انجام بدهم گذراندم راستش اولش خیلی جذاب بود و خوش گذشت هرچقدر که خواستم در اینستاگرام چرخیدم، استراحت کردم و … اما آخر روز اصلاً راضی و خوشحال نبودم.

گاهی وقت‌ها فکر می‌کنیم که ما اصلاً فرصت انجام کاری که مدت‌هاست می‌خواهیم انجام بدهیم را نداریم اما کافی است چند روز خرکاری که می‌کنیم را با میزان وقتی‌که صرف آن می‌شود را انجام دهیم تا ببینیم که چقدر فرصت داشتیم و صرف کارهای بیهوده کردیم.

من از وقتی‌که تصمیم گرفته‌ام تنها یک روز در هفته از اینستاگرام استفاده کنم، بهره‌وری‌ام به‌شدت افزایش‌یافته است، با دولینگو فرانسوی تمرین می‌کنم، کتاب و مقالاتی که ذخیره کرده‌ام را می‌خوانم، پادکست گوش می‌دهم و … آن‌هم در همان زمان‌هایی که فکر می‌کردم جز اینستاگرام گردی کاری دیگری نمی‌شود کرد.

راستش به نظر من اینستاگرام خیلی شبیه به تلویزیون است چراکه :

  1. هر زمان که وارد آن بشوی آن‌قدر سرگرمت می‌کند که زمان از دستت در می‌رود معمولاً بدون آنکه چیزی به تو اضافه کرده باشد.
  2. عملاً این ما نیستیم که انتخاب می‌کنیم چه خوراکی وارد ذهنمان شود.بلکه پیجها یا کانال‌هایی است که ما دنبال می‌کنیم.
  3. با وقت گذراندن در آن احساس سرخوشی لحظه‌ای داریم.

در هر شرایطی که باشیم برنامه‌ریزی و عمل به آن ما را به فرد بهتری تبدیل می‌کند و به ما این فرصت را می‌دهد که از تمام وقتی‌که در اختیارداریم بهترین استفاده را بکنیم، گاه استفاده از زمان‌های مرده یا انجام کار عمیق و یا اختصاص وقتی در روز برای انجام کاری که مدت‌هاست در فکر شروع آن هستیم اما به خاطر کمال طلبی و انتظار فرصت عالی هنوز آن را شروع نکرده‌ایم.

پست مرتبط:

برای خودتان ورک شاپهای هفتگی برگزار کنید.

کتاب هفته

کتابی که این هفته معرفی می‌کنم قبلاً در پستی مفصل راجع به آن نوشته‌ام اما به دلیل ارتباط با موضوع این هفته کمی بیشتر راجع به آن می‌نویسم.

اگر قصد دارید درزمانی کوتاه راهکارهای برنامه‌ریزی و روش‌های مختلف آن را بیاموزید کتاب فرمول برنامه‌ریزی برای شما  نوشته‌شده است. توضیح روش‌های معروف و کاربردی برنامه‌ریزی، مزایا و معایب هریک از روش‌ها، اشتباهاتی که در برنامه‌ریزی انجام می‌دهیم و … از نکاتی است که در کتاب مطرح‌شده است.

حتی اگر فکر می‌کنید که در برنامه‌ریزی نیازی به هیچ راهنما و توصیه‌ای ندارید بازهم این کتاب را بخوانید. من بااینکه به برنامه‌ریزی علاقه زیادی دارم و همیشه دنبال راهکارهای بهتری برای استفاده مفید از وقت و زمان هستم بازهم مطالعه این کتاب به ذهنم جهت داد و کمکم کرد تا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنم که تا حد زیادی اجرایی باشد.

پست مرتبط:

چرا نباید به یک روش برنامه ریزی اکتفا کنیم؟

پادکست هفته

حالا که از برنامه‌ریزی صحبت کردیم دوست دارم پادکستی معرفی کنم که موضوع آن توسعه فردی است. چیزی که هر انسانی فارغ از سن و شرایطی که دارد به آن نیازمند است. هلی تاک پادکستی است که هر اپیزود آن به موضوعات مرتبط با توسعه فردی می‌پردازد. از مدیریت زمان گرفته تا هنر نه گفتن و آخرین اپیزود آن به نام برنامه‌ریزی.

علاوه بر موضوعات مفیدی که در این پادکست مطرح می‌شود، روایت شیوا و سلیس هلی، معرفی منابع مفید و نکات کاملاً کاربردی این پادکست را به لیست پادکست‌های موردعلاقه من اضافه کرده است.

بااینکه انتخاب اپیزود خوب از این پادکست واقعاً سخت است اما پیشنهاد من اپیزود هنر نه گفتن قسمت دوم است که در آن هلی 50 راهکار عملی برای نه گفتن مطرح می‌کنم که من به‌شخصه کلی از آن یاد گرفتم.

سریال هفته

توانایی این را دارید که از یک لیموترش یک لیموناد شیرین بسازید؟

 سریال This is us ما را با خانواده پیرسون همراه می‌کند. خانواده‌ای معمولی که مثل همه ما با مشکلاتی مواجه می‌شوند، شکست می‌خورند از نو بلند می‌شوند، روزهای شاد و غمگین دارند و … اما چیزی که این سریال را دیدنی می‌کند نحوه مواجه شخصیت‌های سریال با مسائل است و اینکه خیلی از رفتار و عادات ما ریشه در کودکی و نحوه برخورد پدر و مادرمان دارد.

اگر هنوز این سریال را ندیده‌اید شب‌های بلند پاییز بهترین فرصت برای تماشای این سریال درام جذاب است.

علاوه بر تم روانشناسی سریال، می‌توانید برای بهبود مهارت شنیداری و یادگیری زبان ‌هم روی آن حساب کنید.

اپلیکیشن هفته

اپلیکیشنی که این هفته معرفی می‌کنم به‌شدت به درد سریال بین‌ها (!) می‌خورد. اگر حسابی اهل دیدن سریال‌های زبان‌اصلی هستید احتمالاً TV Time را می‌شناسید. اپلیکیشنی که به شما این امکان را می‌دهد که سریال‌هایی که تماشا می‌کنید، یا قبلاً تماشا کرده‌اید و یا حتی در آینده می‌خواهید تماشا کنید را پیدا کنید و قسمت‌هایی که دیده‌اید را علامت بزنید و بعداً خیلی راحت بفهمید که تا کدام قسمت را تماشا کرده‌اید. همچنین این اپلیکیشن تعداد فصل‌های منتشرشده سریال‌ها و روزهای باقیمانده تا انتشار  قسمت‌های بعدی را هم نمایش می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید تعداد ستاره‌های سریال و نظرات تماشاچیان سریال از سرتاسر دنیا را در آن ببینید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *